сабота, 13 јули 2024

Жештините ќе потраат пропратени со поројни дождови и грмежи

Синоптичарите за утре попладне и во текот на следната недела најавуваат честа појава на пороен дожд и грмежи. Локално процесите ќе бидат во форма на невреме со интензивен пороен дожд, силен ветер и град.

Објавено на

часот

Сподели

„Ќе се задржи топлото време, но со постепено опаѓање на дневната температура“, велат синоптичарите.

Во Скопје, во следните денови во попладневните часови ќе биде нестабилно со пороен дожд и грмежи, а во делови од котлината ќе има услови за појава на невреме со интензивен пороен дожд, силен ветер и град.

Од Управата за хидрометеоролошки работи препорачуваат во случај на појава на електрични празнења поголема внимателност, да не се престојува на отворен простор и под осамени дрвја.

ТОП ВЕСТИ

ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ