недела, 21 јули 2024

Земјотрес од 3,6 степени по Рихтер со епицентар во Охридско

Сеизмолошката опсерваторија при Природно-математичкиот факултет во Скопје, денеска, во 14:07 минути, регистрираше земјотрес чиј епицентар припаѓа на епицентралното подрачје Охрид, 125 километри југозападно од Скопје, со Рихтерова локална магнитуда 3.6.

Објавено на

часот

Сподели

Според досегашните податоци со кои располага опсерваторијата, земјотресот е почувствуван од населението во градот Охрид и околината, со интензитет од IV-V степени според Европската макросеизмичка скала, a со интензитет од III-IV според Европската макросеизмичка скала истиот е почуствуван во повеќе места од Охридско-Струшкиот регион, како и во дел од пограничните подрачја со Албанија, информираат од Сеизмолошката опсерваторија. 

ТОП ВЕСТИ

ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ