недела, 14 јули 2024
Муцунски на Дубровник форумот

Земјите од регионот и Украина имаат заедничка иднина, членството во ЕУ

Министерот за надворешни работи и надворешна трговија, Тимчо Муцунски, за време на неговото учество на Дубровник форумот, остварил одвоени средби со министерот за надворешни и европски работи на Хрватска, Гордан Грлиќ Радман, министерот за надворешни работи на Украина, Дмитро Кулеба и посебниот претставник на ЕУ за Западен Балкан и дијалогот Белград – Приштина, Мирослав Лајчак.

Објавено на

часот

Сподели

Во фокусот на разговорите, како што информираат од неговиот кабинет, биле интегрирањето на земјите од Западен Балкан во ЕУ, при што соговорниците констатирале дека продолжувањето на политиката на проширување на ЕУ ќе биде поттик за земјите од регионот, но и суштински интерес за земјите членки и Унијата како целина.

„Воедно, стана збор и за променетиот геополитички контекст по руската воена агресија врз Украина, при што беше нагласена силната и непоколеблива поддршка за украинскиот народ сѐ додека е потребно. Беше констатирано дека земјите од регионот и Украина имаат заедничка иднина, а таа е членството во Европската Унија“, се вели во соопштението од МНР.

На средбите биле разменети мислења и за состојбите во земјава, целокупната регионална динамика, како и за актуелните прашања од надворешно – политички и безбедносен карактер. 

ТОП ВЕСТИ

ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ