сабота, 13 јули 2024

Захарова: Киев го загрозува регионот со ископување на Црното Море

Намерното ископување на Црното Море извршено од Киев претставува закана за другите земји во регионот поради мините кои пловат, изјави портпаролката на Министерството за надворешни работи на Русија, Марија Захарова.

Епа

Објавено на

часот

Сподели

„Сериозна загриженост за безбедноста на пловидбата во Црното Море е предизвикана од дејствијата на режимот во Киев насочени кон намерно ископување на неговите крајбрежни води“, истакна Захарова на брифингот на маргините на 12. Меѓународен правен форум во Санкт Петербург.

Според неа, на самиот почеток на специјалната воена операција, Украина веќе ги минирала своите пристаништа на Црното Море.

„Ако се сеќавате, тогаш поради невремето, многу мини се откинаа од сидрата и испливаа. Очигледно, рудниците сè уште не се целосно опремени со вештачка интелигенција, па да сфатат дека треба да одат некаде кон Русија, овде тие беа крај бреговите на Романија, Бугарија и Турција. Нема гаранции дека такво нешто нема да се случи овој пат“, предупреди таа.

Портпаролката на руското МНР укажа на контрадикторноста во активностите на претставниците на режимот во Киев, кои, заедно со тековното ископување на крајбрежните води на Црното Море, „ја покануваат светската заедница да работи, да доставува храна и да спроведува економски операции во Црното Море“.

ТОП ВЕСТИ

ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ