сабота, 20 јули 2024

ВСЏ: Израел размислува да ги поплави подземните тунели на Хамас со морска вода

Израел разви голем систем на пумпи што би можел да ги користи за да ја поплави огромната мрежа на тунели на Хамас под Појасот Газа со морска вода, тактика што може да ги уништи тунелите и да ги избрка борците од нивното подземно засолниште, објави Волстрит џурнал (ВСЏ), цитирајќи американски официјални претставници.

Објавено на

часот

Сподели

Израелските одбранбени сили го завршија составувањето на големите пумпи за морска вода на приближно километар и половина северно од бегалскиот камп Ал-Шати околу средината на ноември. Секоја пумпа може да црпи вода од Средоземното Море и да истура илјадници кубни метри вода на час во тунелите, поплавувајќи ги за неколку недели, се вели во извештајот.

Од извештајот не е јасно дали Израел има намера да ги користи пумпите пред да бидат ослободени сите заложници. Хамас претходно соопшти дека има затвореници скриени на „безбедни места и во тунелите“, пишува Ројтерс, кој не можеше да ги потврди деталите од вчерашниот извештај.

Американски официјален претставник за извештајот рече дека има смисла Израел да ги оневозможи тунелите и дека земјата разгледува различни начини да го постигне тоа. Израелското Министерство за одбрана не одговори веднаш на барањето за коментар.

Волстрит џурнал објави дека официјален претставник на Израелските одбранбени сили (ИДФ) одбил да го коментира планот за поплавување, но ја наведе неговата изјава: „ИДФ работи на спречување на теророт на Хамас на различни начини, користејќи различни воени и технолошки алатки“.

Израел првпат ги известил САД за оваа можност минатиот месец, според Волстрит џурнал, велејќи дека официјалните лица во тоа време не знаеле колку владата на премиерот Бенјамин Нетанјаху е блиску до извршувањето на планот. Израел не донел конечна одлука дали да го спроведе планот или да го отфрли, рекоа официјални лица, според Волстрит џурнал.

ТОП ВЕСТИ

ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ