вторник, 16 јули 2024

Во Русија се судрија два танкери, капетанот на едниот бил пијан (ВИДЕО)

Објавено на

часот

Сподели

Не е јасно колку гориво се излеа во реката Лена, но едниот танкер, кој претрпе значителна штета, превезувал 138 метрички тони бензин, рече Кобзев. Гувернерот рече дека според прелиминарните информации, 60 до 90 тони гориво може се излеале во реката, која е 11-та најдолга во светот.

„Во моментов нафтената дамка помина низ населени места“, изјави Кобзев по оперативниот состанок. „Ситуацијата се усложнува поради тоа што реката е пловна. Покрај тоа, низводно има населени места“. Прес-службата на регионалната влада соопшти дека капетанот на еден од бродовите бил пијан, јави руската државна новинска агенција Тасс.

 

 

Кобзев изјави и дека медицинските тестови покажале дека капетанот бил пијан. „Според источносибирскиот транспортен обвинител Денис Евгениевич Авдеев, со бродот Јерофеј Кабаров управувал помошник на капетанот. Како што покажа лекарскиот преглед, капетанот бил пијан“, рече тој.

„Се разбира, овој факт бара правна проценка“, рече гувернерот, додавајќи дека за инцидентот е отворена кривична постапка и дека бродовите се проверуваат и членовите на екипажот се сослушани.

ТОП ВЕСТИ

ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ