недела, 21 јули 2024

Во Мариупол е забележано зголемување на радијацијата. „15 пати повисоко од безбедното ниво“

Објавено на

часот

Сподели

Радијацијата во областа околу плажата Пишчањи, во близина на градското пристаниште, руските медиуми ја препишаа на силната бура што го зафати регионот на Црното Море и откри песок со ториум. Сепак, Петро Андриушченко, советник на прогонетиот градоначалник на Мариупол, во објава на Телеграм рече дека тоа не е причината.

Тој го припиша наводното зголемување на радијацијата на руските „бомбардирање и ракетни напади врз градот“. „Вистинската причина за високото ниво и изложеноста на песокот не е невремето, туку руската окупација“, рече тој.

Рускиот канал Телеграм во понеделникот објави дека жителите на Мариупол би можеле да бидат изложени на „потенцијално опасно ниво на радијација“ по бурата што го зафати Црното Море во последните денови. „Морето го однесе поголемиот дел од вообичаениот песок на градската плажа и разоткри црн слој на ториум“, објави Телеграм каналот Маш во Донбас. Се верува дека весникот е поврзан со руските безбедносни служби.

Украинскиот градски совет на Мариупол соопшти дека радијацијата на плажата се зголемила за четири пати, додавајќи дека песокот што го „покрива слојот на ториум бил однесен од водата“. „Ториумскиот песок е природен дел од Азовското крајбрежје“, објави Советот.

Не е познато какви би можеле да бидат можните здравствени или еколошки ефекти од таков настан. Светската нуклеарна асоцијација со седиште во Лондон го опишува ториумот како „природен, благо радиоактивен метал“, кој се наоѓа во мали количини во повеќето карпи и почви. „Ториумот е многу нерастворлив, поради што изобилува во песок, но не и во морската вода“, наведуваат од организацијата.

Мариупол беше првиот голем град кој падна во рацете на руските сили во првите месеци од војната. Пристанишниот град во југоисточна Украина брзо беше опколен од руските сили пред да биде заземен во мај 2022 година.

Украинските војници кои пружија отпор поминаа месеци опколени во градската железарница Азовстал. Градот се сметаше за симбол на жестокиот украински отпор.

„Ако некој го измери нивото на радијација во Азовстал во овој момент и го анализира составот на почвата и прашината што ги носи ветерот низ градот и дождот во морето, сликата ќе стане навистина апокалиптична“, рече Андријушченко.

ТОП ВЕСТИ

ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ