недела, 21 јули 2024

Владата на Грција ќе ги зголеми туристичките такси, очекува приход од 600 милиони евра

Објавено на

часот

Сподели

Туристичката такса за најевтиното ноќевање во апартман наместо досегашните 0,5 евра за ноќевање ќе изнесува 1,5 евро, а таксата за ноќевање во хотели со пет ѕвезди ќе се зголеми од четири на десет евра за ноќ, пренесува порталот Сибиз.

Мицотакис додаде дека приоритетите на овој фонд ќе бидат „најбрза можна мобилизација за спасување животи во катастрофите со кои ќе се соочиме во иднина“, како и обезбедување финансиски средства за одбрана од климатската криза.

По разорните пожари во јули, а потоа и на крајот на август, кои опустошија повеќе од 150.000 хектари, Грција на почетокот на септември беше погодена од катастрофални поплави.

ТОП ВЕСТИ

ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ