сабота, 20 јули 2024

Велика Британија го испраќа еден од своите најсмртоносни воени бродови во Заливот

Објавено на

часот

Сподели

Распоредувањето на ХМС Дајмонд, разурнувач од типот 45 способен да пресретнува проектили, доаѓа откако јеменските бунтовници Хути киднапираа товарен брод поврзан со Израел во Црвеното Море минатата недела, а американската војска мораше да спаси уште еден брод во неделата.

Грант Шапс, британскиот секретар за одбрана, рече дека ја зајакнува долгорочната поморска безбедносна операција на Кралската морнарица во Заливот за да го намали ризикот од ескалација на актуелната криза меѓу Израел и Хамас, поддржан од Техеран, во регионален конфликт.

„Ова е одговор на она што се случува во регионот“, рече тој пред група новинари, а потоа додаде: „Клучно е Обединетото Кралство да го зајакне своето присуство во регионот со цел да ги заштитиме Британија и нашите интереси во сè понестабилниот свет“.

Испраќањето на разурнувачот е најзначајниот јавно објавен воен потег на Британија откако нападот на Хамас врз Израел на 7 октомври предизвика војна. По ова следи и распоредување на два брода за поддршка и авиони за набљудување во регионот.

Сепак, мисијата и најзначајните обиди за деескалација на кризата и одвраќање на Иран доаѓаат од САД, кои испратија две огромни ударни групи на носачи на авиони во регионот и најавија присуство на американски воени подморници во регионот.

Британскиот ХМС Дајмонд ќе се приклучи на долгорочната мисија, наречена Операција Кипион, која оперира од Бахреин и работи со сојузничките морнарици за да обезбеди дополнителна поморска безбедност на комерцијалното бродарење во Заливот и Индискиот Океан.

Операцијата беше особено активна во 2019 година во услови на ескалација на тензиите меѓу САД, Велика Британија и другите сојузници со Иран додека американски претседател беше Доналд Трамп.

Опремен со хеликоптер Уајлдкет, разурнувачот на Кралската морнарица ќе се приклучи на ХМС Ланкастер, фрегата од типот 23, како и на три помали ловци на мини и брод за поддршка на Кралската флота, соопшти Министерството за одбрана.

Одделно од мисијата во Заливот, секретарот за одбрана, исто така, објави дека работната група на Кралската морнарица од седум бродови ќе биде распоредена со сојузниците на почетокот на следниот месец во мисија во европските води за заштита на критичната подводна инфраструктура, како што се каблите, за кои се знае дека се високо опасна вредносна цел за непријателските држави како Русија.

Заедничките патроли ќе бидат прва операција на група од 10 европски земји предводени од Обединетото Кралство наречени Заеднички експедициски сили (ЏЕФ). Мисијата ќе опфати широко подрачје од Ла Манш до Балтичкото Море.

Целта ќе биде да се одвратат заканите за подводните комуникациски линии, нафтоводите и гасоводите и друга критична инфраструктура што се протега на морското дно.

Придонесот на Обединетото Кралство во распоредувањето ќе вклучи две фрегати на Кралската морнарица, два патролни брода и бродови за противмински мерки, како и помошен десантен брод на Кралската флота – поддржан од поморски патролен авион на Кралските воздухопловни сили П-8 Посејдон.

ТОП ВЕСТИ

ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ