недела, 14 јули 2024

Утре истекува рокот за пријава на членството за гласање за идниот лидер на СДСМ

Утре истекува рокот во кој членовите на СДСМ можат да се пријават доколку сакаат на претстојните партиски избори да гласаат за нов претседател на партијата.

Објавено на

часот

Сподели

Изборот за нов лидер на СДСМ е закажан за 30 јуни откако поранешниот премиер и лидер на партијата Димитар Ковачевски поднесе оставка по поразот на парламентарните избори.

Во трка за иден претседател на партијата се За функцијата интерес пројавија четворица кандидати, Славјанка Петровска, Јован Деспотовски, Венко Филипче и Александар Бајдевски. Во меѓувреме тече рокот за активна регистрација на членови на СДСМ за гласање на внатрепартиските избори кој истекува утре.

За избор на новиот претседател не е предвиден цензус, а за избран лидер на партијата ќе се смета оној кој ќе ја добие поддршката од мнозинството членови кои гласале на внатрепартиските избори.

ТОП ВЕСТИ

ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ