четврток, 18 јули 2024

Унгарија никогаш нема да ѝ испорача оружје на Украина

Објавено на

часот

Сподели

Тој додаде во интервју за Си-ен-би-си дека унгарскиот премиер Виктор Орбан во октомври се сретнал со претседателот на Русија Владимир Путин да види дали има простор за мир во конфликтот кој е во тек.

„Она што никогаш не сме го правеле и никогаш нема да го правиме е испорака на оружје, бидејќи веруваме дека наместо оружје треба да се донесе мир во овој регион. Колку повеќе оружје се испорача, толку подолго ќе трае војната, толку повеќе луѓе ќе умрат“, истакна тој.

Тој истакна и дека на територијата на Украина живее значителна унгарска заедница.

„Се врши константна мобилизација на етничките Унгарци во украинската војска и многумина од нив веќе загинаа“, кажа Сијарто. Додаде дека треба да се зголемат напорите да се постигне мир и да се изнуди дипломатско решение.

ТОП ВЕСТИ

ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ