недела, 14 јули 2024

Унгарците ја откажаа средбата со германската министерка, Баербок е изненадена

Унгарија ја откажа средбата со германската министерка за надворешни работи Аналена Баербок закажана за понеделник во Будимпешта поради технички, а не политички причини, соопшти унгарското Министерство за надворешни работи.

Објавено на

часот

Сподели

„Поради непредвидена промена во календарот на министерот, Министерството за надворешни работи побара посетата да се одржи подоцна, се надеваме во блиска иднина“, соопшти Министерството.

„Причината е чисто техничка, а не политичка“, тврдат тие.

Германското Министерство за надворешни работи во петокот соопшти дека е изненадено од откажувањето и дека е потребна „сериозна и искрена“ дискусија по средбата на унгарскиот премиер Виктор Орбан со рускиот претседател Владимир Путин во петокот.

Средбата во Москва беше прва средба на лидерите на ЕУ со Путин во Москва од април 2022 година, два месеци откако Москва започна сеопфатна инвазија на Украина.

Состанокот налути некои лидери на Европската Унија кои предупредија да не ѝ се попушта на Москва и изјавија дека Орбан не зборува во име на ЕУ.

ТОП ВЕСТИ

ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ