сабота, 13 јули 2024

Украинската војска: Вечерва соборивме седум проектили и 17 руски беспилотни летала

Украинската војска соопшти денеска дека соборила седум од 14 проектили и сите 17 беспилотни летала лансирани од Русија во ноќниот напад.

Фото: ЕПА

Објавено на

часот

Сподели

Силите за воздушна одбрана соборија седум од 10 крстосувачки ракети Кх-101/Кх-555. Во својот напад, Русија лансираше и три балистички ракети Искандер-М и една балистичка ракета Кинжал лансирана од воздух.

Украинската војска собори цели во седум региони. Гувернерот на областа Запорожје изјави дека проектил погодил отворен простор без да нанесе штета.

Воздухопловните сили, исто така, уништија пет дронови над регионот Дњепропетровск, рече гувернерот, без извештаи за штета или жртви.

Во исто време, Русија соопшти дека во текот на ноќта соборила 87 украински дронови, од кои 70 биле насочени кон Ростовската област (југ), каде што се наоѓа седиштето на руската операција во Украина.

„Во текот на ноќта беше спречен обид на режимот во Киев да изврши терористички напад со помош на дронови од воздух“, соопшти руското Министерство за одбрана, наведувајќи дека „вкупно 87 украински беспилотни летала се соборени над руските региони“.

Во Ростовската област, каде што се наоѓа седиштето на руската операција во Украина, нападот „не предизвика жртви“, туку предизвика прекин на електричната енергија на неколку места, изјави регионалниот гувернер Василиј Голубев на Телеграм.

Во регионот Воронеж, кој граничи со Украина, „резервоар за складирање нафта е малку оштетен“ откако паднале остатоци од беспилотно летало, изјави регионалниот гувернер Александар Гушев. Нападот не предизвика пожар и нема повредени, рече тој на Телеграм.

Украина, соочена со руската офанзива веќе две години, редовно одговара со напади врз руски региони, особено врз енергетските локации.

Киев вети дека ќе ги доведе борбите на руска територија како одмазда за бројните бомбардирања на својата територија.

ТОП ВЕСТИ

ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ