вторник, 23 јули 2024

Украинската контраофанзива почна, вели Институтот за проучување на војната

Објавено на

часот

Сподели

„Украинската контраофанзива почна. Активноста низ цела Украина е во согласност со низа показатели дека украинските контраофанзивни операции се во тек низ бојното поле“, објави Институтот за проучување на војната (ИСВ) во серија твитови доцна во четвртокот.

Украинските власти потврдија дека нивните сили се во офанзива во регионот Бахмут – каде што наводно зазеле територија – а ИСВ рече дека забележал „генерален пораст на воените активности низ целата линија на фронтот, од кои не се сите дел од украинските контраофанзивни напори“.

ИСВ рече дека контраофанзивата „веројатно нема да се случи како една голема операција“.

„Веројатно ќе се состои од многу потфати на многу локации со различна големина и интензитет во текот на многу недели“.

„Треба да се очекуваат и првични неуспеси. Главниот фокус на дефанзивната операција на Украина останува за да се спречат руските трупи однапред да планираат какви било напади.“

 

ТОП ВЕСТИ

ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ