недела, 21 јули 2024

Трамп: Нема да бидам диктатор ако се вратам на власт, освен првиот ден

Поранешниот американски претседател Доналд Трамп изјави дека доколку се врати на власт во 2025 година, нема да биде диктатор „освен првиот ден“.

Објавено на

часот

Сподели

Ова го изјави за Фокс њуз, на прашањето дали ќе се одмазади доколку се врати во Овалната соба, пренесува Политико.

Како што објасни, тој ќе биде диктатор, пред се во однос на затворањето на границата.

„Освен тоа, јас не сум диктатор“, рече тој.

За време на кампањата, демократските кандидати често истакнуваат дека доколку Трамп се врати на власт, тој ќе биде диктатор и дека ќе им се одмаздува на неистомислениците.

За време на интервјуто, Трамп го критикуваше американскиот специјален советник за климата Џон Кери за неговите изјави дека електраните на јаглен мора да се затворат.

„Кина гради една електрана на јаглен неделно, огромни електрани на јаглен и тоа го прават автоматски. А Џон Кери сака да престанеме да правиме сѐ што можеме. Имаме држава, мораме да ги активираме нашите фабрики. Ветерот нема да ги активира нашите фабрики. Нашата земја може повторно да биде богата. Џон Кери треба да се запре. Тој ја уништува нашата земја“, рече Трамп, додавајќи дека Кери патува насекаде со приватен авион додека, како што рече, зборува за борбата против климатските промени.

ТОП ВЕСТИ

ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ