недела, 14 јули 2024

Трамп: Ќе спречам трета светска војна

Објавено на

часот

Сподели

Тој повтори дека би можел да го прекине конфликтот во Украина за 24 часа.

„Ја сум единствениот кандидат кој може да го даде ова ветување: ќе спречам трета светска војна“, вети Трамп на митингот во Северна Каролина. Тој понатаму оцени дека „сега сме многу поблиску до тоа да имаме (трета светска војна)“, но дека ќе ја сопре катастрофата затоа што знае како да се носи со глобалните лидери. Трамп предупреди дека другите светски лидери се „злобни и итри“ и дека „мислат дека САД ги предводат будали“, заклучувајќи дека актуелниот претседател Џо Бајден „нема идеја“ како да се носи со нив.

ТОП ВЕСТИ

ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ