сабота, 13 јули 2024

Трамп ја осуди американската поддршка за Украина: Зеленски е најголемиот трговец на сите времиња, ќе го „решам“ тоа

Поранешниот американски претседател Доналд Трамп го осуди обемот на американската поддршка за Украина и рече дека доколку биде реизбран во ноември, веднаш „ќе го реши“ тоа.

Фото: ЕПА

Објавено на

часот

Сподели

На предизборниот митинг во Детроит, Трамп го критикуваше украинскиот претседател Володимир Зеленски, нарекувајќи го „најголемиот трговец на сите времиња“ затоа што се обидува да обезбеди што е можно поголема поддршка од САД во своите напори да ја одбрани Украина од руската агресија.

„Пред четири дена замина со 60 милијарди долари, се врати дома и порача дека му требаат уште 60 милијарди. Нема крај, а јас ќе го решам тоа како новоизбран претседател уште пред да влезам во Белата куќа“, рече Трамп, пренесува Политико.

Западните сојузници на Украина работат на обезбедување долгорочна помош за Киев поради стравувањата дека реизборот на Трамп може да ја намали поддршката на САД. Администрацијата на Бајден ги продолжи долгорочните безбедносни гаранции за Украина минатата недела, откако Конгресот одобри помош од над 60 милијарди долари за Украина во април.

Минатата недела, членките на НАТО усвоија план за воената алијанса да го преземе од САД раководството во координацијата на воената помош за Украина.

ТОП ВЕСТИ

ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ