сабота, 20 јули 2024

Тензии во ОБСЕ: Блинкен, Борел и Камерон заминале пред да пристигне Лавров во Скопје

Објавено на

часот

Сподели

Главните пораки на дводневниот самит на ОБСЕ кој денес и утре се одржува во Скопје се промоција на безбедноста, стабилноста и соработката меѓу државите.

Авионот на рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров слета синоќа во Скопје. Иако Бугарија го отвори воздушниот простор за него, Лавров ја избегна Бугарија и во Македонија влезе преку Грција, поради забраната за неговата портпаролка Марија Захарова.

Блинкен, Борел и Камерон избегнаа да се сретнат со рускиот министер за надворешни работи.

„Ќе присуствувам на вечерата, но ќе морам да се вратам брзо поради други состаноци во Брисел“, кажа Борел. „Лавров треба да слушне од сите зошто ја осудуваме Русија и ја изолираме. Ова е добра прилика за тоа да го слушне директно од учесниците на собирот, а потоа може да се врати и да му каже на господарот на Кремљ дека ЕУ и ОБСЕ остануваат против агресивното однесување на Русија“.

 

ТОП ВЕСТИ

ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ