сабота, 13 јули 2024

Српскиот вицепремиер Вулин му го честита изборот на Стоилковиќ за македонски вицепремиер

Потпретседателот на Владата на Република Србија, Александар Вулин, упати честитки до претседателот на Демократската партија на Србите во Македонија, Иван Стоилковиќ, по повод неговото назначување на функцијата вицепремиер

Објавено на

часот

Сподели

„Ви честитам на важната и одговорна функција. Сакам да ја извршувате посветено и одговорно и за доброто на Северна Македонија и за доброто на Србите во Северна Македонија, но и за Србија. Никогаш не заборавајте на луѓето од кои дојдовте и на кои сите ние, вклучително и вие, им должиме сè. Вие сте првиот Србин потпретседател на Владата на Северна Македонија и се надевам дека ова нема да биде единствениот успех по кој ќе бидете запаметени“, се наведува во честитката на вицепремиерот на Србија, Александар Вулин.

ТОП ВЕСТИ

ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ