вторник, 16 јули 2024

Средба Мицкоски – Мелони, побарана поддршка од Италија за влез на Македонија во ЕУ

Претседателот на Владата на Македонија Христијан Мицкоски на маргините на НАТО остварил разговор со премиерката на Италија, Џорџа Мелони.

Објавено на

часот

Сподели

„Разговаравме за продлабочена соработка, побарав поддршка од Италија за реализација на стратешкиот интерес за влез на државата во Европската Унија. Разговарав и за можноста за зголемување на економската и трговската размена на двете земји. Мора да се бориме за позициите и државните интереси на секој чекор’, напиша на Фејсбук премиерот Мицкоски.

ТОП ВЕСТИ

ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ