среда, 24 јули 2024

Според унгарски медиуми, милијардата на Мицкоски ќе дојде од Унгарија

Новата влада на Македонија ќе добие заем од Унгарија од една милијарда евра по исклучително поволни услови, коментираат унгарските медиуми. Според овие медиуми, ова е најголемиот заем што владата во Будимпешта го одобрила некому откако Виктор Орбан ја презеде власта.

Објавено на

часот

Сподели

Христијан Мицкоски, лидерот на ВМРО-ДПМНЕ и иден премиер заемот од една милијарда евра го најави веднаш по победата на парламентарните избори на 8 мај.
Идниот министер за транспорт и врски Александар Николоски потврди дека новата Влада, чие гласање е закажанo за денеска, ќе се задолжи за една милијарда евра во странство, а заемот нема да се земе од Кина, туку од земја членка на ЕУ и на НАТО.

Неофицијално, кредитот ќе биде подигнат со ниска каматна стапка од три проценти што е исклучително поволен услов за какво било задолжување за една земја во странство.

ТОП ВЕСТИ

ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ