сабота, 13 јули 2024

Според анкетите, крајната десница води на предвремените избори во Франција

Крајно десната француска партија Национален собир на Марин ле Пен води во трката пред парламентарните избори во Франција, пред левичарскиот Народен фронт и центристите на Емануел Макрон, покажуваат две вчерашни анкети.

Фото: ЕПА

Објавено на

часот

Сподели

Институтот ИФОП во анкетата за радиодифузната група ТФ1 и Фигаро соопшти дека Национален собир би добил 34 отсто од гласовите. Народен фронт стигнал до 29 отсто, а блокот Заедно на Макрон има 22 отсто.

Друга анкета на Харис интерактив, спроведена за РТЛ, М6 ТВ и магазинот Челнџиз, покажала резултат од 33 отсто за Национален собир, 26 отсто за левицата, и 21 отсто за таборот на Макрон.

Симулацијата на националното гласање, меѓутоа, не дозволува директна прогноза на рамнотежата на силите во следното француско собрание, бидејќи изборите на 30 јуни и 7 јули се одржуваат како мнозинско гласање во два круга во секој округ.

Анкетата на Харис направила, сепак, груба проекција и прогнозира 235 до 280 места за Национален собир и неговите сојузници, што е сепак помалку од 289 потребни за апсолутно мнозинство, но сепак би го направило далеку најголем блок.

ТОП ВЕСТИ

ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ