вторник, 16 јули 2024

„Сонот на Ербер“ – уличен спектакл на театарската трупа „Кидам“

Со улично дефиле и претстава, насловени „Сонот на Ербер“ вечер во Скопје ќе биде заокружена прославата на 50-годишнината од постоењето на Францускиот институт во Скопје. Претставата е во изведбата на француската театарска трупа „Кидам“ (La Compagnie des Quidams), која има од 100 до 150 настапи годишно низ целиот свет.

Објавено на

часот

Сподели

Настанот што го организираат Францускиот институт и фестивалот „Скопско лето“ ќе започне во 21 часот, од пред Музејот на град Скопје. Дефилето потоа ќе помине низ улица „Македонија“, преку Камениот мост до плоштадот „Карпошово востание“, каде што ќе се одржи финалето на претставата.

Низ волшебна музика, пет обемни фигури, високи четири метри, ќе изведат магичен ритуал преку кој ќе ѝ овозможат на една ѕвезда да се издигне на небото… Претставата е наменета за сите возрасти. На крајот на претставата, на фасадата на „Ибни Пајко“, ќе биде прикажан видео-мапинг на македонскиот визуелен уметник Емил Петро, насловен „Франција во светлина“.

Претставата требаше да се одржи вчера, но поместена е за еден ден бидејќи летот на гостите од Франција, беше одложен поради големото невреме.

Прославата на 50-годишнината е поддржана од повеќе компании пријатели на Францускиот институт во Скопје.

ТОП ВЕСТИ

ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ