петок, 19 јули 2024

Со елиминацијата на Германија, заврши фудбалската кариера на Тони Крос

По 120 минути фудбал Германија беше поразена од Шпанија со 2-1, домаќинот во четвртфиналето го заврши Европското првенство, а тоа значеше и пензија за Тони Крос.

Објавено на

часот

Сподели

Легендарниот Крос претходно објави дека негов последен настап ќе биде Европското првенство.

Крос во кариерата освои се што можеше да се освои, неговото име во фудбалот ќе биде запишано како еден од најдобрите играчи во историјата на оваа игра.

Тој има 34 години и имаше уште години пред него на врвен фудбал, но негова желба беше да се повлече во најдобра форма.

Неговата кариера почна од Баерн Минхен каде играше од 2007 до 2014 година, потоа замина во Реал Мадрид и остана десет години.

ТОП ВЕСТИ

ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ