недела, 21 јули 2024

Словачкиот премиер по атентатот прв пат се појави во јавноста

Премиерот на Словачка Роберт Фицо вчера се појави во јавноста за прв пат откако беше жртва на обид за атентат во мај.

Епа

Објавено на

часот

Сподели

Фицо, кој закрепнуваше откако беше четири пати  застрелан во средината на мај, одржа говор на вечерашното одбележување на Денот на Свети Кирил и Методиј, национален празник во Словачка.

Фицо беше застрелан додека се поздравуваше со приврзаниците по состанокот на владата во централниот словачки град Хандлова, по што беше опериран неколку часа и заздравуваше дома од крајот на мај.

Неговиот напаѓач, 71-годишниот Јурај Цинтула е приведен и обвинет за обид за убиство со предумисла. Обвинителите оваа недела го прогласија случајот за терористички напад.

Нападот врз Фицо ја нагласи длабоката поларизација на политиката во оваа централна европска земја со 5,4 милиони жители.

Во видео-пораката објавена на Фејсбук на почетокот на јуни, Фицо го нарече својот напаѓач опозициски активист, но исто така рече дека не чувствува омраза кон него и дека нема да бара отштета.

Според судските документи, приведениот изјавил дека сакал да го повреди премиерот, но не и да го убие. Тој објасни дека тоа го направил затоа што не се согласува со неговите политики, особено со укинувањето на специјалното обвинителство и одлуката да се прекине државната воена помош за Украина.

ТОП ВЕСТИ

ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ