вторник, 23 јули 2024
Време

Следува недела на сончево и топло време со температури до 40 степени

Времето во Македонија денеска ќе биде претежно сончево и топло со слаб ветер од променлив правец. Минималната температура ќе биде во интервал од 11 до 20, а максималната ќе достигне од 27 до 38 Целзиусови степени. УВ индексот ќе биде 9.

Објавено на

часот

Сподели

Во Скопје сончево, тивко и топло. Минималната температура ќе се спушти до 17, а максималната ќе достигне до 37 степени.

Од УХМР соопштуваат дека следува период на претежно сончево и многу топло време, со пораст на дневната температура која насекаде ќе биде над 30, а наместа ќе достигнува 40 степени. Во почетокот на следната седмица во попладневните часови претежно во планинските подрачја ќе има изолирана појава на нестабилност со краткотраен дожд и ретки грмежи.

ТОП ВЕСТИ

ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ