четврток, 18 јули 2024

Синедејс почнува в четврток

Младинскиот културен центар најавува дека од 11 до 17 јули ќе се одржи 23-то издание на фестивалот Синедејс. Отворањето на фестивалот на 11 јули ќе го одбележи проекцијата на филмот „Ефтеркланг: Македониум бенд”, во режија на Андреас Јонсен и во продукција на МКЦ, Rosforth и Rumraket, како и концерт на „Ефтеркланг: Македониум бенд”.

Објавено на

часот

Сподели

Музичкиот документарен филм кој се снимаше во текот на април 2023 претставува музичко патешествие на групата Ефтеркланг во потрага по македонски музичари, со цел составување на голем ансамбл и нивен заеднички перформанс пред споменикот „Македониум” во чест на симболот на архитектонскиот споменик за слобода и независност.

Премиерата на филмот се одржа на 23 март во рамките на „CPH:DOX” и беше проследена со уникатен концерт на ансамблот „Ефтеркланг: Македониум бенд” во кој членуваат 22 македонски музичари.

Филмот ја заокржува истражувачката потрага на овој дански состав на прекрасен, непосреден и шармантен начин, преку патувачка турнеја низ Македонија. Младински културен центар се јавува во улогата на продуцент преку својата логистичка и организациска поддршка на целиот проект.

Покрај бендот Ефтеркланг, во ансамблот членува и Женскиот младински хор при МКЦ со 16 хористки, потоа музичарите Стефче Стојковски, Дејан Спасовиќ, Дина Јашари, Ива Дамјановски, Мартина Баракоска и Јане Трајковски.

Реализацијата на филмот е поддржана од страна на Министерството за култура на Македонија со 250.000 денари, потоа Данскиот уметнички совет и „Culture Moves Europe” програмата на Европска Унија.

Билетите за отворањето на фестивалот се целосно распродадени.

ТОП ВЕСТИ

ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ