недела, 14 јули 2024

Силно торнадо во Тексас: 3 загинати, 50 повредени, 200 куќи уништени (ВИДЕО)

Објавено на

часот

Сподели

Шефот на противпожарната служба на Перитон, Пол Дачер, за Си-ен-ен изјави дека повеќето од исчезнатите лица се пронајдени и дека сѐ уште се трага само по едно лице. Од трите жртви, двајца настрадале во центарот на градот, а третото лице во парк за приколки во североисточниот дел, рече Дачер.

 

 

 

Компанијата Ексел енерџи изјави за Си-ен-ен дека Перитон е без струја и дека државата Тексас и околните градови испраќаат помош. Во Перитон живеат околу 8.000 жители. Градот се наоѓа во северниот дел на Тексас во близина на границата со Оклахома.

 

 

ТОП ВЕСТИ

ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ