сабота, 13 јули 2024

Силен земјотрес ја погоди Јапонија: се тресат згради, пука бетонот на улиците (ВИДЕО)

Објавено на

часот

Сподели

Според првичните информации, земјотресот е регистриран на длабочина од 112 километри, во близина на Сапоро во префектурата Хокаидо.

Засега не е издадено предупредување за цунами.

На првите снимки на социјалните мрежи, кои наводно ги прикажуваат моментите по земјотресот на островот Хокаидо, се слуша силна бучава, по што зградите почнуваат да се тресат.

Како што се гледа на снимките, од јачината на земјотресот испукал и бетонот на улиците.

 

ТОП ВЕСТИ

ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ