недела, 21 јули 2024

Шведскиот парламент одобри контроверзен воен договор со САД

Шведскиот парламент вчера го одобри контроверзниот договор за воена соработка со САД. Договорот ги регулира специфичните услови на американското воено присуство во Шведска.

Илустрација: ЕПА

Објавено на

часот

Сподели

Шведскиот радиодифузен сервис СВТ го цитираше министерот за одбрана Пал Џонсон дека договорот значително ќе ги подобри условите за поддршка на САД за време на криза или војна.

Во декември, Стокхолм и Вашингтон се договорија за одбранбен пакт кој им дозволува на американските трупи да користат 17 воени објекти во Шведска, вклучувајќи аеродроми, поморски бази и локации за копнени трупи. Договорот дозволува распоредување на американски воен персонал и опрема, како и спроведување на вежби.

Критичарите изразија загриженост дека договорот не се бави со распоредувањето на нуклеарно оружје. Шведската влада соопшти дека утврдениот став на Стокхолм за забрана на присуство на нуклеарно оружје во земјата за време на мир е добро познат и почитуван.

Шведска, која со години е воено неврзана, аплицираше за членство во НАТО заедно со соседна Финска по руската инвазија на Украина и се приклучи на западната одбранбена алијанса на 7 март.

ТОП ВЕСТИ

ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ