понеделник, 22 јули 2024

Шолц: Нема алтернатива за поддршката на Украина

Објавено на

часот

Сподели

Околу стотина проруски демонстранти се собраа синоќа пред градското собрание во Фалкензе и извикуваа „хушкачи за војна“, „лажговци, „бандити“ и „создадете мир без оружје“, барајќи прекин на воената помош за Украина, пренесува Киев Индепендент.

Шолц им возврати дека рускиот претседател Владимир Путин е вистинскиот воен хушкач кој испрати 200.000 војници во Украина за да ја освојат и уништат.

Шолц исто така јасно стави до знаење дека не гледа алтернатива за поддршката на Украина, не само во принцип, туку и со оружје, со оглед на инвазијата на Русија во целосен обем.

Тој исто така истакна дека Русија под Путин убила многу цивили, вклучително и деца и постари лица.

Кога демонстрантите продолжија да викаат, Дитмар Воидке, премиерот на Бранденбург, покраината во која се наоѓа Фалкензе, им порача „да продолжат со демонстрациите на Црвениот плоштад во Москва“.

ТОП ВЕСТИ

ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ