понеделник, 22 јули 2024

Северна Кореја: Тестиравме нова ракета, може да носи боева глава од 4,5 тони

Северна Кореја објави дека вчера успешно тестирала нова тактичка балистичка ракета способна да носи супер-голема боева глава од 4,5 тони, објави денеска државната новинска агенција КЦНА.

Епа

Објавено на

часот

Сподели

Се наведува дека тестирањето на новата тактичка балистичка ракета, наречена Хвасонгфо-11 Да-4.5, била спроведена со симулирана тешка боева глава за да се потврди стабилноста и точноста на летот. Природата на симулираната боева глава не беше објаснета.

Државната ракетна управа ќе спроведе уште едно лансирање на ист тип ракети во јули за да ја тестира „експлозивната моќ“ на супер големата боева глава, соопшти КЦНА во реткото издание на идниот план за лансирање ракети.

Хвасонгфо-11 или Хвасонг-11 е серија балистички ракети со краток дострел (СРБМ) развиени од Северна Кореја, инаку познати како КН-23 и КН-24. Ракетата КН-23 најверојатно е ракета која Северна Кореја ја испорачувала на Русија и се користи во војната против Украина, велат украинските власти кои ги испитуваат остатоците од ракетите лансирани од Русија од декември.

Северна Кореја и Русија негираат каква било трговија со оружје, но нивните врски се развија брзо откако нивните лидери се сретнаа во септември во Русија, ветувајќи поблиска воена соработка.

ТОП ВЕСТИ

ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ