сабота, 13 јули 2024

Северна Кореја истрела ракета додека Јужна Кореја и САД спроведуваат вежби

Објавено на

часот

Сподели

Како што се наведува, ракетата била истрелана кон водите на истокот на Корејскиот полуостров, пренесува Блумберг.

Ова е прво лансирање ракета на Северна Кореја во последните два месеци и доаѓа откако земјата не успеа да постави шпионски сателит во орбитата кон крајот на мај и додека САД и Јужна Кореја спроведуваат воени вежби.

Официјалната корејска централна новинска агенција на Пјонгјанг пренесе изјава од портпаролот на Министерството за одбрана во која ги осудува вежбите.

Пјонгјанг веќе истрела 17 балистички ракети оваа година, вклучително и три интерконтинентални балистички ракети дизајнирани да испорачаат нуклеарна боева глава до копното на САД.

Минатата година беа истрелани повеќе од 70 балистички ракети, што е рекорд за Северна Кореја.

ТОП ВЕСТИ

ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ