недела, 14 јули 2024

Руските сили извршија нов масовен напад врз енергетската инфраструктура на Украина

Руските вооружени сили во текот на ноќта извршија нов масовен напад врз енергетската инфраструктура во западна и јужна Украина, соопшти украинското Министерство за енергетика.

Епа

Објавено на

часот

Сподели

Објектите на Укренерго (украинскиот оператор) се оштетени во регионите на Лавов на запад и Запорожје на југ, каде двајца работници се повредени и хоспитализирани, додава Министерството.

Во соопштението се наведува дека ова е осми масовен напад врз украински електрани во последните три месеци, кој предизвикува чести прекини на електричната енергија.

Русија, интензивирајќи ги своите напади, уништи половина од енергетските капацитети на Украина, изјави претходно украинскиот претседател Володимир Зеленски и повика на поставување на соларни панели и единици за складирање енергија „во секое училиште и во секоја болница, што е можно поскоро“.

ТОП ВЕСТИ

ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ