недела, 14 јули 2024

Руски пратеник ранет во борбите во Украина

Објавено на

часот

Сподели

Рускиот пратеник Адам Делимханов е ранет за време на борбите со Украина, јавија руските медиуми, повикувајќи се на прес-службата на долниот дом на националниот парламент.

Делимханов потекнува од Чеченија и е близок соработник на Рамзан Кадиров, шефот на јужниот регион.

Соопштението беше објавено како одговор на тврдењата на проукраинските социјални мрежи во средата дека пратеникот е убиен.

Државната дума, во која Делимханов има седиште како претставник на својот роден регион, не ги откри околностите на неговата повреда ниту неговата сегашна состојба, вели РТ.

Делимханов е пратеник во рускиот парламент и командант на чеченската дивизија на руската национална гарда.

ТОП ВЕСТИ

ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ