недела, 14 јули 2024

Руски гувернер: Едно дете загина, пет лица се ранети во украински напад на регионот Краснодарск

Шестгодишно дете загина, пет лица се повредени во напад на украински беспилотни летала врз рускиот регион Краснодарск на југозапад, изјави денеска регионалниот гувернер Ванјамин Кондратиев.

Епа

Објавено на

часот

Сподели

„За жал, шестгодишно девојче им подлегна на повредите во болница по напад со беспилотно летало во Приморско-Ахтарск, град во Краснодарскиот регион“, ​​изјави гувернерот преку Телеграм и додаде дека пет лица се повредени и префрлени во болница.

Тој рече дека „киевскиот режим“ повторно се обидел да нападне цивилни цели во областа со беспилотни летала. Според него, руските сили собориле неколку беспилотни летала во Приморско-Ахтарск.

„По нападот е оштетена станбената зграда од три ката, жителите се евакуирани“, рече Кондратиев, додавајќи дека е погодена важна енергетска централа и нејзината работа е нарушена.

Украина ги засили нападите на руска територија оваа година, гаѓајќи ги енергетските објекти за кои се верува дека ја снабдуваат руската војска, како и селата и градовите што се наоѓаат покрај границата.

ТОП ВЕСТИ

ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ