недела, 14 јули 2024

Русија отвора нов пазар, првата тура руска нафта стигна во Пакистан

Објавено на

часот

Сподели

„Исполнив уште ветување до нацијата. Задоволство ми е да соопштам дека првиот товар руска сирова нафта со попуст стигна во Карачи“, порача Шариф на Твитер.

Тој напомена дека „денес е значаен ден“ и додаде дека Пакистан оди кон „напредок, економски раст и енергетска безбедност“.

„Ова е првата испорака на руска нафта на Пакистан и почеток на новите односи меѓу Пакистан и Руската Федерација. Им оддавам признание на сите кои беа дел од овој национален потфат и придонесоа ветувањето за увозот на руска нафта да стане реалност“, додаде премиерот на Пакистан.

ТОП ВЕСТИ

ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ