четврток, 25 јули 2024

Русија одржува воени вежби со нуклеарни лансери (ВИДЕО)

Министерство за одбрана на Русија соопшти дека спроведува воени вежби со мобилни нуклеарни ракетни лансери Јарс, помалку од еден месец по одржувањето на вежби за распоредување тактичко нуклеарно оружје заедно со сојузникот Белорусија.

Скриншот

Објавено на

часот

Сподели

Министерството соопшти дека тимовите за контрола на ракетниот лансер Јарс ќе патуваат повеќе од 100 километри во најмалку два региони и ќе вежбаат камуфлажа и распоредување.

Тие објавија видео снимка на која се гледа како мобилниот фрлач маневрира по шумските патишта и зазема позиција пред војниците да го покријат со маскирна мрежа.

„Слични вежби ќе одржат и други ракетни единици во блиска иднина“, соопшти Министерството. Во јуни, Русија спроведе вежби за тактичко нуклеарно оружје со Белорусија по „заканите од западните сили“, според руски извори.

Рускиот претседател Владимир Путин тогаш изјави дека Москва нема потреба да користи нуклеарно оружје за да обезбеди победа во Украина, но и дека не исклучува промени во нуклеарната доктрина на земјата.

ТОП ВЕСТИ

ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ