недела, 14 јули 2024

Русија: Ќе се вратиме во СТАРТ доколку САД го променат својот непријателски став

Објавено на

часот

Сподели

САД неделава објавија дека ќе престанат да испраќаат известувања до Русија како што се предвидувало со договорот за контрола на оружјето, вклучително и нови информации за локациите на американските проектили и системи за лансирање, како одговор на тоа што Москва го крши договорот.

Според Рјабков, тоа не е изненадување за Москва, но руската одлука за суспендирање на Нов СТАРТ останува на сила и покрај какви било контрамерки.

„Без оглед на какви било мерки или контрамерки од американска страна, нашата одлука да го суспендираме договорот СТАРТ е непоколеблива“, рече тој, а пренесе ТАСС. „И нашиот услов за враќање на целосно оперативен договор е САД да се откажат од својот во основа непријателски став кон Русија“.

ТОП ВЕСТИ

ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ