недела, 21 јули 2024

Русија: Девет вагони излетаа од шините, најмалку 70 повредени (ВИДЕО)

Најмалку 70 лица беа повредени во средата кога девет од 14 вагони на патнички воз излетаа од шините во регионот Коми во западна Русија.

Скриншот

Објавено на

часот

Сподели

Како што пренесува Тасс, вагоните излетале од шините откако ја напуштиле станицата во градот Инта.

На местото на несреќата излегоа гувернерот на Република Коми Владимир Ујба, началникот на општинскиот округ Инта Владимир Кисељов и првиот заменик градоначалник Григориј Николаев, информира Телеграм.

Нема информации за загинати, но Тасс соопшти дека најмалку 70 од 232 патници се повредени. Рускиот сервис на Радио Слободна Европа проценува дека во вагоните кои излетале од шините патувале 150 патници.

Патник кој излегол од еден од автомобилите ја опиша сцената како „кошмар“ во видео на Телеграм на кое се гледаат вагоните кои излетале од шините како лежат на страна.

Надлежните го обвинуваат измиениот насип за излетувањето од шините. Истиот силен дожд што предизвика еродирање на насипите доведе до поплави и непроодни патишта што ги отежна службите за итни случаи, соопшти регионалното Министерство за здравство.

Железничкиот сообраќај во регионот е во прекин, обвинителството најави истрага. Руски железници започна истрага против директорот на руските железници Олег Белозеров, се вели во објавата на Телеграм.

ТОП ВЕСТИ

ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ