понеделник, 22 јули 2024

Рубин продаден за 34,8 милиони долари

Објавено на

часот

Сподели

Исечен и обликуван во груб камен од 101 карат, откриен во септември во рудник во Мозамбик со кој управува компанијата Фура гемс, каменот беше ѕвезда на продажбата на дијаманти во која беа вклучени 100 други скапоцени камења.

Почетната цена на рубинот беше 21 милион долари, но анонимен купувач понуди 34,8 милиони долари.

Претходниот рекорд го држеше рубин од 25,59 карати од Мјанмар, продаден за 30,33 милиони долари. Таа продажба се одржа во Женева во 2015 година, исто така организирана од куќата Сотби.

Пред продажбата, рубинот беше изложен во Хонг Конг, Тајпеј, Сингапур, Женева, Дубаи и Њујорк.

ТОП ВЕСТИ

ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ