вторник, 23 јули 2024

Реакција на Кина на острите обвинувања од Вашингтон

Откако генералниот секретар на НАТО вчера од самитот во Вашингтон изјави дека „Кина е одлучувачкиот двигател на нелегалната војна на Русија“, стигна реакцијата на Пекинг.

Епа

Објавено на

часот

Сподели

Самитот на НАТО во планираното соопштение на Вашингтон изобилува со „воинствена реторика“, содржината поврзана со Кина содржи провокации и лаги, изјави портпаролот на кинеската мисија во Европската Унија. Во соопштението за печат се наведува дека „Кина стана одлучувачки двигател на руските воени напори во Украина“ и дека „Пекинг продолжува да поставува системски предизвици за Европа и безбедноста“.

„Како што сите знаеме, Кина не е креаторот на кризата во Украина“, рече портпаролот, според изјавата објавена во четвртокот од кинеската мисија во ЕУ.

„Декларацијата на самитот на НАТО во Вашингтон е полна со менталитет од Студената војна и воинствена реторика, содржината поврзана со Кина е полна со провокации, лаги, поттикнувања и клевети“, изјави портпаролот одговарајќи на новинарско прашање.

Лидерите на земјите од НАТО го истакнаа ветувањето на Украина за членство, зазедоа поцврст став за кинеската поддршка за Русија, декларацијата ја зајакна поранешната реторика на НАТО за Кина.

„Фундаменталната позиција на Кина за украинското прашање е да промовира мировни преговори и политичко решение, што е широко признаено и ценето од меѓународната заедница“, рече портпаролот.

Портпаролот на кинеското Министерство за надворешни работи изјави: „Ние цврсто се спротивставуваме на НАТО да дејствува надвор од нејзината мисија како регионален одбранбен сојуз, мешајќи се во азиско-пацифичкиот регион за да ги поттикне конфликтите и ривалството и да ги поткопа просперитетот и стабилноста во овој регион“.

Што изјави вчера шефот на НАТО?

Генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг, на синоќешната прес-конференција изјави дека сојузниците на НАТО се договориле за зајакнување на противвоздушната одбрана. „Ќе ја преземеме координацијата и обезбедувањето на најголемиот дел од меѓународната безбедносна помош за Украина“, вети тој.

„Ова нема да го направи НАТО страна во конфликтот, но ќе и помогне на Украина да го задржи правото на самоодбрана. Се согласивме да обезбедиме финансиска помош за Украина за да изгради сили способни да ја поразат руската агресија денес и да ја одвратат утре. Се договоривме 40 милијарди евра да бидат минималната основа за следната година“, рече тој.

Што се однесува до членството на Украина во НАТО, рече дека тоа е прашање на време.

„Во овој опасен свет, пријателите и партнерите се поважни од кога било“, додаде тој. Тој ја обвини Кина дека ја „овозможува“ руската агресија во Украина.

„Кина е одлучувачкиот иницијатор на руската нелегална војна против Украина. Кина обезбедува опрема за двојна намена, микроелектроника и многу други алатки кои ѝ овозможуваат на Русија да произведува проектили, бомби, авиони и да гради оружје што се користи за напади врз Украина“, нагласи тој.

„Мислам дека пораката испратена од НАТО, од овој самит, е многу силна и многу јасна и ние јасно ја дефинираме одговорноста на Кина кога станува збор за овозможување на руска воена агресија против Украина“, продолжи тој.

ТОП ВЕСТИ

ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ