недела, 21 јули 2024

Размена на затвореници меѓу Шведска и Иран, ослободен маж осуден за масовни погубувања (ВИДЕО)

Шведска и Иран разменија затвореници, потврдија официјални лица, при што Шведска ослободи поранешен ирански функционер осуден за неговата улога во масовни погубувања во 1980-тите, додека Иран ослободи двајца Швеѓани кои биле затворени таму.

Фото: ЕПА

Објавено на

часот

Сподели

Размената на заробениците била посредувана од Оман, се наведува во соопштението на Министерството за надворешни работи на таа земја. „Напорите на Оман резултираа со договор меѓу двете страни за заедничко ослободување, имајќи предвид дека ослободените се префрлени од Техеран и Стокхолм“, се вели во соопштението.

Шведска го ослободи поранешниот ирански функционер Хамид Нури, кој беше осуден за учество во масовна егзекуција на политички затвореници во Иран во 1988 година. Иранската официјална новинска агенција ИРНА објави снимка од пристигнувањето на Нури на аеродромот Мехрабад во Техеран, каде што го пречека неговото семејство.

Шведските државјани Јохан Флодерус и Саид Азизи, кои беа затворени во Иран, беа ослободени и вратени во Шведска, каде пристигнаа доцна синоќа. Премиерот Улф Кристерсон рече дека и двајцата се во добра состојба со оглед на околностите и дека биле повторно обединети со своите семејства.

„Иран ги искористи и двајцата како пиони во цинична преговарачка игра со цел да го ослободи иранскиот државјанин Хамид Нури од затворот во Шведска. Тој беше осуден за тешки злосторства извршени во Иран во 1980-тите“, рече Кристерсон во соопштението.

„Како премиер, имам посебна одговорност за безбедноста на шведските граѓани. Затоа, владата интензивно работеше на ова прашање, заедно со шведските безбедносни служби кои преговараа со Иран“, додаде тој.

ТОП ВЕСТИ

ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ