четврток, 25 јули 2024

Расте притисокот врз Бајден во Украина да прати оружје со дострел од 300 км

Објавено на

часот

Сподели

Со дострел од 300 километри, речиси четири пати поголем од постојните украински системи, овој ракетен систем е предмет на интензивна дебата со месеци. АТАКМС е балистичка ракета со краток дострел што може да се истрела од системот ХИМАРС и носи боева глава од речиси 230 килограми. Пред речиси една година, советникот за национална безбедност Џејк Саливан се плашеше дека испраќањето на АТАКМС може да доведе до ескалација на конфликтот во трета светска војна, бидејќи Украина може да го искористи оружјето за да нападне длабоко во руската територија.

Но во последните недели, противењето на администрацијата за испраќање на системот покажа знаци на слабеење. Самиот претседател Џо Бајден неодамна сигнализираше дека можеби е отворен за испраќање на АТАКМС. Портпаролот на Белата куќа подоцна изјави дека политиката на администрацијата не е променета.

Сега група членови на Претставничкиот дом предводени од пратеникот Џејсон Кроу го засилуваат притисокот врз Бајден. Во писмото до Бајден во четвртокот девет републикански и демократски пратеници го повикаа претседателот брзо да даде зелено светло за испраќање АТАКМС.

„Војната во Украина стана конфликт на исцрпување. Можеме и мораме да помогнеме да се излезе од оваа пат-позиција. Со испраќањето на овој систем, можеме значително да ги подобриме нивните шанси за победа, да го вратиме мирот во Европа и да обезбедиме постабилен и просперитетен свет“, напишаа претставниците.

Во писмото, исто така, се бара од претседателот да одобри други напредни оружја, вклучително и борбени авиони Ф-16 од САД и дополнителни системи за воздушна одбрана како Патриот.

Самиот Киев, исто така, врши притисок да се испратат АТАКМС. Украинските воени офицери му кажале на претседателот на Комитетот за надворешни работи на Претставничкиот дом Мајк Мекол на една неодамнешна телеконференција дека оружјето им е потребно за контраофанзива.

ТОП ВЕСТИ

ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ