сабота, 20 јули 2024

Растат тензиите во Венецуела пред изборите, четворица од опозицијата се уапсени

Опозициската коалиција во Венецуела вчера објави дека во изминатите неколку дена биле уапсени четворица активисти од две партии, додека тензиите се повеќе растат во пресрет на претседателските избори во јули.

Фото: ЕПА

Објавено на

часот

Сподели

Габриел Гонзалес, Хавиер Сиснерос, Жанкарлос Ривас и Хуан Ириарте, членови на партиите „Волја на народот“ и „Помести се Венецуела“, се уапсени од припадници на безбедносните сили и обвинети за поттикнување омраза и заговор, соопштија портпаролите на опозициските партии.

„Ќе го осудиме овој нов напад од владата на сите релевантни меѓународни настани. Повеќе не можеме да дозволиме вакви тешки прекршувања“, рече опозицискиот претседателски кандидат Едмундо Гонзалес во обраќањето на социјалните мрежи.

Апсењето на четворицата активисти и новинарот Луис Лопез доаѓа во време кога анкетите покажуваат позитивен резултат за Гонзалес, кој беше именуван за кандидат на опозицијата откако највисокиот суд во Венецуела ја потврди забраната за нивната кандидатка Марија Корина Мачадо да извршува јавна функција.

Претседателот Николас Мадуро, кој се кандидира за трет мандат, во една неодамнешна анкета имаше околу 30 отсто поддршка, наспроти 50 отсто за Гонзалес.

Триесет и седум активисти се уапсени оваа година, вклучително и неодамнешните апсења, рече Мачадо, која активно го поддржува Гонзалес, во заедничкото обраќање.

Шест поранешни членови на нејзината кампања моментално живеат во аргентинската амбасада, каде што побарале азил.

ТОП ВЕСТИ

ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ