недела, 14 јули 2024

Путин: Уништувањето на браната е варварски чин на Украина

Објавено на

часот

Сподели

Секретарот на рускиот Совет за безбедност Николај Патрушев кажа дека Соединетите Американски Држави, Британија и нивните сојузници во НАТО мора да сносат одговорност за уништувањето на браната Каховка, пренесе ТАСС. Кажа дека тие земји ги координираат активностите на Украина и дале согласност за бомбардирањето.

Браната пукна вчера, ослободувајќи големо количество вода која поплави големи делови од јужниот украински регион Херсон. Русија и Украина меѓусебно се обвинуваат за нејзиното уништување.

ТОП ВЕСТИ

ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ