недела, 14 јули 2024

Путин со саудискиот принц: „Ништо не може да го наруши развојот на нашето пријателство“

Рускиот претседател Владимир Путин синоќа пристигна во Саудиска Арабија по посетата на Обединетите Арапски Емирати (ОАЕ).

Објавено на

часот

Сподели

Според Саудиската прес агенција (СПА) и руската новинска агенција ТАСС, Путин разговарал со саудискиот престолонаследник и де факто владетел Мохамед бин Салман по пристигнувањето. Путин ги истакна блиските односи меѓу Русија и Саудиското кралство.

„Ништо не може да го наруши развојот на нашите пријателски односи“, рече тој, пренесува агенцијата ТАСС. Тој со престолонаследникот се договорил следната средба да се одржи во Москва.

Иако Русија не е членка на Организацијата на земјите извознички на нафта (ОПЕК), таа тесно соработува со картелот ОПЕК + за да постигне повисоки цени. Путин и саудискиот престолонаследник ја истакнаа заедничката одговорност за „предвидлив меѓународен енергетски пазар“, како што изјави портпаролот на Кремљ, Дмитриј Песков.

Според Песков, претседателот и престолонаследникот разговарале и за ситуацијата во војната во Газа. Песков, сепак, не соопшти никакви детали.

Саудиската државна новинска агенција СПА го објасни својот став за воената инвазија на Москва на Украина, велејќи дека Саудиска Арабија секогаш одржувала контакт со раководствата на Москва и Киев и ги поддржувала хуманитарните иницијативи. Кралството верува во мирно решение преку дијалог, поради што во август беше домаќин на конференција посветена на Украина.

За време на кратката турнеја, Путин претходно беше примен од претседателот Мохамед бин Сахид во Обединетите Арапски Емирати. Тие разговараа за „различни регионални и меѓународни прашања“, објави државната новинска агенција ВАМ.

Двете земји повикаа на прекин на огнот за „траен и сеопфатен мир“ во војната во Газа. Тие се согласија дека основата за траен мир треба да биде решение со две држави. Според Путин, ОАЕ се најважниот трговски партнер на Русија во арапскиот свет.

Откако Москва ги започна непријателствата против Украина, движењето на рускиот претседател во странство е ограничено поради меѓународната потерница издадена од судот во Хаг. Посетата на Заливот е прва од почетокот на војната во 2022 година, во која не се вклучени директните сојузници на Москва како Кина, Белорусија или Казахстан.

ТОП ВЕСТИ

ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ