среда, 24 јули 2024

Путин пристигна во Виетнам, реагираа САД

Рускиот претседател Владимир Путин по посетата на Северна Кореја пристигна во виетнамскиот главен град Ханој. Соединетите Држави ја критикуваа посетата бидејќи му дава на Путин платформа да ја промовира инвазијата на Украина. Виетнам сè уште ги цени историските врски што ги има со Русија, иако работи на подобрување на односите со Европа и САД.

Фото: ЕПА

Објавено на

часот

Сподели

Инвазијата на Украина постави дипломатски предизвик пред Виетнам, со кој засега „добро се справува“. Имено, Виетнам беше воздржан при различни резолуции на Обединетите нации со кои се осудуваа руските дејствија, но сепак одржуваше добри односи со Украина, па дури и испрати одредена помош во Киев, пишува Би-би-си.

Виетнам се држи до своите долгогодишни политички принципи според кои е пријател со сите, но не склучува формални сојузи – она ​​што раководството на Комунистичката партија го нарекува „бамбусова дипломатија“, која се свиткува како дуваат ветровите на ривалството на големите сили, без притоа да заземе страна.

Ова е причината зошто Виетнам толку лесно ги подобри своите односи со САД, земја против која нејзините поранешни лидери водеа долга и разорна војна, во интерес да бараат профитабилни пазари за извоз и да ги балансираат блиските врски со соседна Кина. САД се спротивставија на официјалната посета на Путин на Виетнам со образложение дека таа ги поткопува меѓународните напори за изолирање на Русија.

Пред неговото пристигнување, Путин ја пофали земјата за нејзиниот балансиран став кон војната во Украина. Пред неговата државна посета на Виетнам, Путин го пофали Виетнам за поддршката на „прагматичен начин за решавање на кризата“ во Украина, пишува весникот „Нхан Дан“.

Рускиот лидер, кој доаѓа во прва посета на Виетнам од 2017 година, кога присуствуваше на самитот на Азиско-пацифичката економска соработка (АПЕК), рече дека Русија и Виетнам исто така споделуваат „слични оценки за ситуацијата во азиско-пацифичкиот регион“.

Позицијата на Виетнам во однос на Јужното Кинеско Море се разликува од онаа на Кина, која тврди дека стратешкиот воден пат е речиси целосно нејзин, вклучувајќи ги и полињата со гас и нафта во ексклузивната економска зона на Виетнам каде руските компании вадат нафта и гас.

Денеска, рускиот лидер ќе учествува на церемонија за пречек во претседателската палата, пред да се вклучи во билатерални разговори со шефот на Комунистичката партија Нгуен Пу Тронг. Тој ќе се сретне и со виетнамскиот премиер Фам Мин Чин и виетнамците кои студирале во Русија. На државниот банкет ќе присуствува и Путин.

Со оглед на тоа што е изолиран на меѓународната сцена, Путин се обидува да ја добие поддршката од преостанатите сојузници на Русија. Останува нејасно што точно се надева Виетнам да добие од посетата на Владимир Путин, кој останува под налог за апсење на Меѓународниот кривичен суд за наводни воени злосторства против Украина.

Коментаторите сугерираат дека кратката турнеја на Путин низ Виетнам и Северна Кореја е од практично, но и симболично значење.

„Патувањето на Путин во Виетнам ќе го зајакне нивното сеопфатно стратешко партнерство и ќе ги зајакне економските односи преку трговските и инвестициските обврски со усвојување механизам за размена на валута рубља-џонг за плаќања за стоки и услуги“, рече Карл Тајер, почесен професор по политика на Универзитетот Нов Јужен Велс во Австралија и експерт за Виетнам.

За време на престојот во Ханој, Путин ќе престојува во хотелот Софител Метропол во француска сопственост. Пред неговото пристигнување, џамбо џет изнајмен во Русија испорача лимузини за употреба на Путин за време на неговата посета на Ханој.

ТОП ВЕСТИ

ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ