четврток, 25 јули 2024

Путин и премиерот на Индија во Москва се фокусираат на трговијата и продлабочувањето на односите

Рускиот претседател Владимир Путин и индискиот премиер Нарендра Моди се сретнаа во Москва со цел да ги продлабочат односите.

Епа

Објавено на

часот

Сподели

Во исто време, лидерите на земјите од НАТО се состануваат во Вашингтон.

На средбата Путин ги опиша односите меѓу двете земји како „привилегирано стратешко партнерство“ и рече дека разговарале за „сите теми“.

Индискиот премиер е во посета на Русија за прв пат од почетокот на инвазијата на Украина во 2022 година. Иако Индија не ја осуди Русија за нападот, таа повикува на мирно решавање на конфликтот.

Моди пристигна во Москва вчера, непосредно по руските напади врз различни цели во Украина, вклучително и детската болница во Киев, во кои загинаа 42 лица.

Зборувајќи за денешната средба со Путин, која траеше речиси четири часа, Моди алудираше и на нападот во Киев.

„Без разлика дали се работи за војна, тепачка или терористички напад, секој човек кој верува во хуманоста, кога има изгубени животи, го боли. Кога се убиваат невини деца, кога гледаме како умираат невини деца, срцето не боли. И таа болка е ужасна“, рече Моди, додавајќи дека имал „отворено срце и детална“ размена на мислења со Путин за Украина.

„Се слушавме со почит“, изјави индискиот премиер.

Моди додаде дека решението не е можно на бојно поле, туку во мировни преговори.

Неговата посета привлече големо медиумско внимание во Индија, но за нападот врз Украина вчера се пишуваше помалку.

Додека западните земји воведоа санкции кон Русија, трговијата со Индија, според Путин, минатата година се зголеми за 66 отсто.

Путин истакна дека во фокусот на посетата на Моди е трговијата, додека индискиот премиер рече дека благодарение на поддршката на Москва успеале да ги задоволат потребите на индиските граѓани за бензин и дизел.

Руските државни медиуми пренесоа дека тие, исто така, ќе разговараат за Москва да ѝ помогне на Индија да изгради повеќе нуклеарни централи.

ТОП ВЕСТИ

ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ