сабота, 20 јули 2024

Прво големо изненадување на Европското првенство, Словачка ја совлада Белгија (ВИДЕО)

Четвртиот ден на континенталниот собир во Германија го донесе првото големо изненадување, Словачка со минимални 1-0 ја совлада Белгија.

Објавено на

часот

Сподели

Белгија не ја оправда фаворитската улога против Словачка, популарните „црвени ѓаволи“ не знаеја како да ги искористат шансите, а и кога ја тресеа мрежата, ВАР им го расипа славјето.

Словачка поведе во 7. минута, Доку погреши при едно додавање во опасната зона, а Шранц донесе 0-1.

Ретко кој очекуваше овој резултат да гласи и на крајот, но токму тоа се случи.

Белгија имаше неколку прилики да се врати во игра, особено во второто полувреме, но недостасуваше квалитетна завршница.

Лукаку два пати ја затресе мрежата, еднаш во 56. минута, и втор пат во 86. минута, но ВАР им го расипа славјето. Во првиот наврат голот беше поништен поради офсајд, а во вториот случај поради играње со рака на зачетокот од акцијата.

ТОП ВЕСТИ

ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ